Pierwszego marca tego roku upłynęło dokładnie 10 lat od dnia powstania rezerwatu przyrody „Gubińskie Mokradła”. Dnia 01.03.2011 roku Dyrektor Regionalny Ochrony Środowiska Jan Rydzanicz podpisał stosowne zarządzenie.
Stało się to z inicjatywy właściciela terenu na, którym w całości znajduje
się rezerwat, przy pomocy dr. Andrzeja Jermaczka z Klubu Przyrodników i aprobacie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Dzięki ich wspólnym staraniom powstał pierwszy w Polsce rezerwat przyrody zlokalizowany w całości na terenie prywatnym utworzony na wniosek właściciela tegoż terenu.
W roku 2013 wydano książkę: „Gubińskie Mokradła. To tylko 10 kilometrów” autorstwa przyrodnika, ornitologa Juliana Lewandowskiego. Autor tej publikacji prowadzi w Rezerwacie wieloletne, regularne obserwacje – przede wszystkim ornitologiczne. Drugie wydanie publikacji na temat Rezerwatu wznowiono z inicjatywy Fundacji „Gubińskie Mokradła” i jest ono aktualnie dostępne dla chcących bliżej
poznać Rezerwat.
Najbardziej jaskrawym osiągnięciem w historii Rezerwatu, jest trzykrotne wyprowadzenie młodych przez parę rybołowów gniazdujących w Rezerwacie w specjalnie dla nich zbudowanym sztucznym gnieździe. W celu zachęcenia rybołowów do gniazdowania właściciel terenu, na którym
znajduje się Rezerwat, z prywatnych środków ufundował słup oraz platformę z gniazdem.
Codzienność w Rezerwacie polega jednak na prowadzeniu regularnej ochrony czynnej. Opiera się ona przede wszystkim na utrzymywaniu, zajmujących zdecydowaną większość Rezerwatu, łąk wilgotnych w korzystnej dla realizacji zadań ochronnych Rezerwatu kondycji. W tym celu należy przede wszystkim ekstensywnie użytkować łąki oraz dbać o odpowiednie stosunki wodne w rezerwacie.